עמי סלנט

עמי סלנט

יום רביעי, 6 באפריל 2016

תדמור , סוריה 2010 , לפני שדאע"ש הרס את העיר העתיקה
הצילומים נלקחו מתוך סדרה של הBBC על העיר העתיקה  תדמור בסוריה שנעשתה בשנת 2010 , שם הסדרה שהופקה שנה לפני מלחמת האזרחים בסוריה : Ancient Worlds - BBC Two
Episode 6 “City of Man, City of God”
Palmyra 2010 

רוב רובם של האתרים המופיעים כאן בצילומים כבר נהרסו והושמדו באופן יזום ע"י לוחמי דאע"ש ביולי 2015

קצת רקע היסטורי על המקום

תדמור הייתה ביסודה תחנת דרכים בנאות מדבר, מקום מנוחה לשיירות שבחרו בדרך המדבר הקצרה במסעיהם מחופי ארץ ישראל וסוריה אל ארצות הפרת והחדקל. במאה ה-1 לספירה הנוצרית הפכה תדמור לעיר גדולה, ובמאה ה-3 גם לממשלה אדירה. עושרה ועוצמתה באו לה עקב מצבה הגיאוגרפי, ומקומה המדיני והצבאי בין שתי המעצמות היריבות: הפרתים ויורשיהם הפרסים הסאסאנידים ממזרח, והרומאים ממערב, שבמלחמותיהם הממושכות שיבשו את דרכי המסחר וגרמו לתדמור להתפתח למרכז מסחרי ניטרלי בין המזרח ובין המערב. 

המערב נחשף לעיר תדמור בשנת 41 לפנה"ס, כאשר מרקוס אנטוניוס פשט על העיר בניסיון לבזוז את אוצרותיה. זמן קצר לאחר מכן נכנסה העיר רשמית לאזור ההשפעה הרומי, לאחר דחיקת האימפריה הפרתית מהאזור. נראה כי בשלב זה לא נפגעה העצמאות של העיר והיא נותרה עצמאית עוד כמאה שנים. במאה הראשונה לספירה התחזקה השפעת רומא בעיר תדמור והתבטאה, בין היתר, בהקמת סנאט והצבת כוחות צבא לסיוע בהגנה על שיירות הסוחרים שעברו בעיר.
הקיסר אדריאנוס זכה לתהילת עולם במקורות התדמוריים והוכרז על ידי התושבים כמייסדה השני של העיר. אדריאנוס ביטל את מדיניותו של הקיסר טריאנוס במזרח וכונן שוב יחסי שלום עם האימפריה הפרתית, מה שאיפשר לעיר תדמור ליהנות שוב משיירות הסוחרים שעברו בשטחה.

היחלשותה של האימפריה הרומית בראשית המאה השלישית, הביאה לכך שהאימפריה הסאסאנית התפשטה מערבה ואיימה על הפרובינקיות הרומיות במזרח. אחד ממנהיגי תדמור, ספטימיוס אודינטוס, המליך עצמו למלכה ומונה כנציב עליון לפרובינקיה הרומיתסוריה-פיניקיה. ספטימיוס אודינטוס השיג עם צבאו ניצחונות רבים על האימפריה הסאסאנית, עד לתבוסתו של המלך הסאסאני שבור הראשון. כתוצאה מכך זכה הלה לתהילה רבה באימפריה הרומית ואף קיבל תואר "מתקן כל המזרח", שנשמר לקיסרים עד אז.

צילום מיולי 2015 , הריסת תדמור על ידי לוחמי דאע"ש Ancient Worlds - BBC Two
Episode 6 “City of Man, City of God”

Palmyra 2010

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה