עמי סלנט

עמי סלנט

יום שבת, 20 באוגוסט 2016

בעקבות הירונימוס בושהירונימוס בוש הציג בפני בני דורו עולמות שהם לא העלו בדעתם. יצירתו מאופיינת בדמויות שטניות, במפלצות, במלאכים ובקדושים המאכלסים את הרישומים ואת הלוחות המצוירים שלו. יצירתו, העשירה באשליות ובהזיות, בדמויות חריגות וייחודיות ובסיוטים, מתארת באופן שאין דומה לו את הנושאים העיקריים של תקופתו: פיתוי, חטא, נשיאה באחריות, שכר ועונש. היצירות, שנוצרו בסביבות 1500, בתקופת המעבר בין ימי הביניים והרנסנס, משקפות באופן מסתורי את הקשר בין היחיד, סביבתו ובוראו.

 רבים באמנות נוטים לומר שציוריו של הרונימוס בוש נתנו השראה לסוריאליזם המודרני, על אף שהקדים את הסוריאליסטים ב-500 שנים. 

 הירונימוס בוש (בהולנדית: Hieronymus Bosch; נקרא גם בשם ג'רון בוש‏; 1450 – 9 באוגוסט 1516) היה צייר הולנדי ידוע ופורה ביותר במאה ה-15 ובמאה ה-16. מעט מאוד ידוע על חייו, למרות שהשאיר אחריו יצירות רבות וחשובות. אביו אנטוניס ואן אקן (Anthonis van Aken) היה צייר, וכך גם סבו יאן ואן אקן (Jan van Aken), שלושה מדודיו ואחיו.הנושאים המרכזיים ביצירותיו הם חטא והליקויים במוסר האדם. יצירותיו עמוסות בדימויים מורכבים ומקוריים ובסמלים, חלקם לא היו ברורים אפילו לבני זמנו. נאמר שציוריו של הירונימוס בוש היוו את ההשראה לתנועת הסוריאליזם במאה ה-20.

שמו האמיתי היה Hieronymus (Jeroen) van Aken. הוא חתם על חלק מיצירותיו בשם Bosch (מבוטא בהולנדית "בוס") על שם עיר הולדתו ס'הֶרטוֹחֶנבּוֹס ("היער של הדוכס"), או, בקיצור, דֶן בּוֹס, עיר במרכז הולנד של היום. בשנת 1463, כשהיה בן 13, נשרפו כ-4,000 בתים בעיר בדליקת ענק, לה היה כנראה עד.

הוא נולד למשפחה של ציירים פלמיים, ובילה את רוב שנותיו בדן בוס. הוא הפך לצייר פופולרי ואף קיבל הזמנות לציורים מחוץ לארצו. בשנת 1488 הוא הצטרף לאחוות "גבירתנו", קבוצה נוצרית שמרנית, שכ-40 מנכבדי העיר היו חברים בה.

גן התענוגות
בוש נהג ליצור טריפטיכונים רבים. הטריפטיכון הוא ציור המורכב משלושה לוחות עץ כאשר על כל אחד מהם חלק אחר של הציור כאשר לוחות אלה מחוברים על ידי צירים. הטרפטיכון הידוע ביותר של בוש הוא "גן התענוגות הארציים" Tuin der lusten (בהולנדית). בפאנל השמאלי ניתן לראות את אדם וחוה בגן העדן יחד עם חיות פרי דמיונו של הצייר. תענוגות החיים מיוצגים על ידי דמויות עירומות רבות, פירות רבים וציפורים אשר מיוצגים יותר בפאנל האמצעי, הגדול יותר. בפאנל הימני מיוצג הגיהנום על ידי החוטאים הנידונים שם למיתות משונות ונוראיות.


ציוריו של הירונומוס בוש – הביטוי האופנתי כיום

  מקורות המידע

ירונימוס בוש שב הביתה ה Artportal


גן התענוגות הארציים – ויקיפדיה


Hieronymus Bosch - Wikipedia, the free encyclopedia


Hieronymus Bosch - WikiArt.org - encyclopedia of visual arts

תגובה 1: