עמי סלנט

עמי סלנט

יום שבת, 15 ביולי 2017

3 דברים שגילינו השבוע באינטרנט 

מה הקשר בין ונציה והסמטאות הצבעוניות של האי קורפו?


    השם הייוני של האי קורפו הוא קרקירה (Kerkyra) 


 

שמו המקורי של האי הוא למעשה קרקירה, קורפו הוא שיבוש השם באקצנט איטלקי .

הסמטאות הציוריות  של העיר העתיקה בקורפו מזמינות כל אורח מזדמן ללכת לאיבוד בין הלבנים המשתלבות, הבתים הצפופים, תריסי העץ הצבעוניים המשלימים את רעפי הקרמיקה הרעועים, חנויות הסווינרים לצד בתי הבד, הבוטיקים, בתי הקפה, המאפיות וחביות היין ברחובות שמרמזות על הסחורה הנמכרת במקום.

בחלק מהסמטאות הללו גרו עד מלחמת העולם השנייה לא מעט יהודים.

שני הדברים שהכי בולטים לעין בסמטאות העיר העתיקה הם העציצים הפורחים שמקשטים את המרפסות ואת מדרגות הבתים, והכביסה שתלויה בכל המרפסות, מה שמדגיש את השילוב בין האווירה האירופית לאווירה הים תיכונית.

 

 השפעת שלטון ונציה על  תכנון הסמטאות בקורפו

 

מרבית הסמטאות מקורן מתקופת השלטון של ונציה בעיר קורפו

במאה ה-13 ובמאה ה-14 נשלטה העיר על ידי ונציה, דספוטט אפירוס, ונאפולי, ושוב תחת שלטון ונציה בשנת 1386. העיר נותרה בחזקת ונציה עד 1797 ובארבע מאות השנים האלה ידעה שגשוג ופריחה. לאחר מכן נשלטה על ידי הצרפתים והבריטים, וב-1864 הייתה לחלק מממלכת יוון. בשנת 2007 הוכרזה העיר העתיקה של קורפו כאתר מורשת עולמית.

מנהיגי העיר ונציה הביאו לעיר קורפו וכמה וכמה אכיטקטים איטלקים שתכננו את הסמטאות המיוחדות של האי קורפו .

 

הנה כמה צילומים של הסמטאות בעיר קורפו :

 

 

  מה הקשר בין הקצינים הבריטים של המאה ה 19 והבתים הצפים בקשמיר

 Kashmir house boats

 

בתי העץ הצפים בג'ומא שבקשמיר, למרגלות ההימלאיה, משלבים את הרוגע של צפון הודו והנופים המושלגים המדהימים


 

גם באזור של קשמיר הידוע בשם   Srinagar יש  הרבה בתים צפים

 

הבריטים ב1856 הביאו לקשמיר את הבשורה של בתים צפים ומאז תושבי קשמיר אימצו את המנהג של הקצינים הבריטים לבנות לעצמם בתים צפים כמפלט מהחום  בהודו.

 הבאת אספקה לבתים הצפים בקשמיר 


קצת רקע 
קשמיר ממוקמת בצפון מערב הודו כשמקיפים אותה ממערב למזרח: פקיסטן, טיבט (היום סין) ויותר מזרחה נפאל ובנגלדש. רוב התושבים בקשמיר הם מוסלמים, ונקרעים בין פקיסטאן והודו, ששתיהן דורשות את חבל הארץ לעצמן

ב-1948, כאשר הודו ופקיסטן זכו בעצמאות, לא היה ברור היכן עומדת קשמיר. התושבים היו אמנם מוסלמים, אך קשמיר לא הייתה חלק מהמנדט הבריטי, אלא נסיכות שבראשה עמד מהרג'ה הינדי. הוא זה שהיה אמור לקבוע אם קשמיר תסופח להודו ההינדית או לפקיסטן המוסלמית. היסוסיו הסתיימו, כאשר כוחות מפקיסטן כבר חצו את הגבולות לקשמיר. הוא קרא להודו לעזרה, וקיבל אותה, אבל במחיר יקר. המאבק האיזורי התפתח למלחמה בין הודו ופקיסטן, שבסופה (שנתיים מאוחר יותר) הודו סיפח לעצמה שני שלישים משטחה של קשמיר (ותשעה מיליון תושבים). פקיסטן השתלטה על השליש הנותר (ועל כשלושה מיליון אנשים). זה היה תחילתו של הסכסוך בין הודו לפקיסטן לגבי האיזור.

 

  

הצייר הספרדי Didier Lourenço הוא אחד הציירים היותר ייחודים בשנים האחרונות

 

רקע על הצייר :

 

Didier Lourenço: Home

 

הנה מבחר של עבודות האמנות הנהדרות שלו :

  

  אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה