עמי סלנט

עמי סלנט

יום שבת, 19 בינואר 2019

הרחובות הצבעונים של גואנחואטו במקסיקו

מקסיקו , Guanajuato 

 
גואנחואטו היא בירת מדינת גואנחואטו במקסיקו. העיר והמכרות הסמוכים לה הוכרו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ב-1988
העיר כולה מרוצפת אבנים, עם מנהרות מיוחדות לרכבים, שעוברות מתחת ובין הבתים. הכל מאוד מטופח ושמור, יש המון בניינים הסטוריים גדולים ויפים ולא מעט מוזיאונים. כל העיר מלאה מסעדות, ברים, בתי-קפה והמוני צעירים- סטודנטים שמבלים בהם.
  
היסטוריה

עוד לפני בואם של הספרדים לאזור במאה ה-16 הייתה במקום התיישבות ילידית, אשר תושביה עסקו בעיקר בכרייה. לאחר שהספרדים גילו באזור מרבצי זהב בשנות ה-40 של המאה ה-16 הם התחילו לבנות בו מבצרים. ב-1548 המשנה למלך ספרד במקסיקו אנטוניו דה מנדוסה הקים באזור באופן רשמי את המוצב הצבאי "ריאל דה מינס דה גואנחואטו". האזור סביב המוצב יושב במהירות, למרות התקפות ילידים עליו, ותוך זמן קצר הוקמה העיירה "סנטה פה ריאל דה מינס דה גואנחואטו".

ב-1679 המשנה למלך פאיו אנריקס דה ריברה הורה על שינוי שם העיר ל"סיודד דה סנטה פה דה ריאל דה מינס דה גואנחואטו". ב-1741 היא קיבלה את התואר "העיר האצילה והנאמנה של סנטה פה דה ריאל דה מינס דה גואנחואטו". במהלך הזמן העיר התעשרה מהמכרות באזורה, והיא הפכה להיות אחת הערים העשירות במקסיקו.

למרות עושרה של העירה מעמדות הנמוכים נותרו עניים והעושר מהמכרות הגיע רק למעמדות הגבוהים. בסוף המאה ה-18 התושבים תקפו את הבניין בו הוחזק הונו של הכתר הספרדי מהכרייה כמחאה על המסים הגבוהים, אחד האירועים המבשרים של מלחמת העצמאות של מקסיקו. המלחמה פרצה ב-1810 בעיירה דולורס (כיום דולורס אידלגו) בהנהגתו של מיגל אידלגו, בקרבת גואנחואטו. כעבור זמן קצר כוחותיו של אידלגו הגיעו אל גואנחואטו והצליחו לכבוש אותה לאחר הקרב הראשון במלחמה מול כוחות צבאיים של ספרד.
ב-1824, לאחר שהמלחמה הסתיימה ומקסיקו קיבלה את עצמאותה, נוצרה מדינת גואנחואטו כשהעיר גואנחואטו היא בירתה.
חינוך
בעיר פועלות מספר אוניברסיטאות, בהן אוניברסיטת גואנחואטו ואוניברסיטת סנטה פה.
 מבחר צילומיםמקורות המידע וקרדיט

Introducing Guanajuato in 30 Distinct Images

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה