עמי סלנט

עמי סלנט

יום שבת, 3 באוגוסט 2019

טרנטו, איטליה , חלק א' : הבתים עם ציורי הפרסקו מהשנים 1500- 1570

אחד הדברים שמייחדים את העיר טרנטו באיטליה הם הבתים הנושנים עם ציורי הפרסקו מהמאה ה16

בהמשך הסקירה , לאחר המבוא ,  תוכלו לראות מבחר של בתים  ייחודיים אלו בעיר טרנטו באיטליה..


מבוא 

טרֶנטוֹ היא עיר באיטליה השוכנת בעמק נהר אדיג'ה במחוז האוטונומי טרנטינו - אלטו אדיג'ה

בעיר פועלת אוניברסיטת טרנטו, המדורגת בין האוניברסיטאות הבולטות באיטליה. מרכז העיר מתאפיין בבנינים ציוריים מתקופת ימי הבינים והרנסאנס, בהם בולטים הקתדרלה של טרנטו וטירת בונקונסיליו ( Castello del Buonconsiglio).

במאה ה-16 הפכה טרנטו ידועה בזכות ועידת טרנטו (1545-1563) אשר סימנה את תחילת תקופת הקונטרה-רפורמציה. מאותה עת נולד תואר השם הלטיניTridentine, אשר מובנו המילולי הוא "שייך לטרנטו" והיכול להתייחס לאנשים ולאירועים. בין הבולטים בשליטי טרנטו באותה עת היו ברנרדו קלזיו (אשר שלט בין השנים 1514-1539, והצליח להביא להחלטה לקבוע את מקום מושבה של הוועידה הדתית בטרנטו) וכריסטופורו מדרוצו (שלט 1539-1567). שני בישופים-שליטים אלה נודעו בזכות יכולותיהם המדיניות ואימוץ רעיונות רנסאנס הומניים.

אחד הביטויים לרוח ההומנית בעיר באותה תקופה היה קיומו של בית דפוס יהודי בטרנטו. בשנת 1558 הקרדינל מדרוצו העניק רשות ליוסף אוטולנגו, רב גרמני, להדפיס ספרים בעברית בעיר. המדפיס בפועל היה יעקב מרכריה, רופא יהודי מקומי, ועם מותו בשנת 1562 פסקה עבודת בית הדפוס. בין השנים 1558-1562 הודפסו בעיר 32 ספרים ועל רובם מופיע סמלו של הקרדינל מדרוצו .

טרנטו נותרה בישופות עד לתקופה הנפולאונית, אז החלה השליטה בה לעבור מיד ליד בין מדינות שונות. עם ארגונה מחדש של האימפריה הרומית הקדושה, בשנת 1802, בישופות טרנטו הפכה לישות חילונית ועברה תחת שליטת מלכי בית הבסבורג. 

חוזה פרסבורג, משנת 1805, העביר את טרנטו לשליטת בוואריה, והסכם שנברון, שנחתם בשנת 1809, העבירה לשליטת ממלכת איטליה הנפוליאונית. לאחר תבוסתו של נפוליאון בונפרטה בשנת 1814 וקונגרס וינה, טרנטו הועברה לשליטת אוסטרו-הונגריה והפכה לחלק מפרובינציית טירול הגרמנית.

"מרבית המבקרים בכיכר הדואומו העתיקה מרוצפת האבן, מתרשמים ממזרקת הבארוק המפוארת של האל נפטון עם סוסוני הים והטריטונים הנהדרים. אך אינם שמים לב לפינה הצפונית של הכיכר בפינת ויה בלנצאני, שם מצוייה מזרקה נוספת וקטנה יותר – מזרקת נשר האבן. הפונטנה דל אקילה נחבאת בחזית בניין הקזה רלהCasa Rella  המתפאר בפרסקאות שובי עין המצניעות את קיומה של המזרקה ( עמירם צברי    )"


טרנטו בתים עם ציורי הפרסקו משנת 1530
Trento, Case Cazuffi (1530 ca.)

מקורותטרנטו: אגדת נשר האבן של פיאצה דואומו - עמירם צבריאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה