עמי סלנט

עמי סלנט

יום שבת, 29 באוקטובר 2016

מסע לערים האיטיות : אורבייטו , איטליה
אורבייטו, במחוז אומבריה, בנויה על סלע וולקני המתנשא לגובה 300 מטר ויותר מהעמק שמתחת. במבט מן העמק נראית העיירה כמו יעד מבוצר.

בעיר אורבייטו (Orvieto) שבחבל אומבריה באיטליה, מקום היווסדו של ארגון "הערים האטיות", אין חנויות גדולות של רשתות שיווק. אין בה גם מסעדות מזון מהיר של הרשתות הגדולות. בייחוד לא אלה האמריקאיות, שאת שמן שמתחיל ב-M הס מלהזכיר..
ארגון הערים האטיות (Cittaslow) נוסד באורבייטו בשנת 1999 כהמשך לפריחתו של ארגון האוכל האhטי, שקם כעשר שנים קודם לכן, באותו אזור בצפון איטליה. כיום חברות בארגון הערים האטיות 42 ערים איטלקיות, 120 ערים נוספות מ-15 מדינות באירופה ועוד כמה ממדינות אחרות ברחבי העולם.
עיקר הסיור שלנו  יתחיל , כמנהגנו, בסמטאות העתיקות של העיר אורבייטו וברחובות צדדיים . אחר כך נראה את הקתדרלה הייחודית בעיר ועוד צילומים של העיר העתיקה.
  


הקתדרלה של אורבייטו

אורבייטו ידועה בקתדרלה המכונה "דואומו" שהיא אחת מן היפות באיטליה. מבחוץ מצופה הקתדרלה ברצועות מתחלפות של טרוורטין (סוג של סלע משקע) לבן ובזלת כחולה אפורה. תכנון הקתדרלה מיוחס לרוב לארנולפו די קמביו, אך הדעה כיום היא כי המתכנן היה נזיר אלמוני בשם פרה בוויניאטה מפרוג'ה. הבנייה החלה בשנת 1290 בהוראתו של האפיפיור אורבנוס הרביעי במטרה לשכן את שרידי נס הלחם והיין של בולסנה. הבנייה נמשכה כשלוש מאות שנים, כאשר בין הבונים והמתכננים היו האדריכלים הידועים אנדריאה פיזאנו ומיקלה סן מיקלי. חזית הקתדרלה (הבנויה בסגנון גותי איטלקי) נחשבת ליפה במיוחד, והיא מציגה כמה פסלים של הפסל לורנצו מאיטני בן המאה ה-14. בתוך הקתדרלה ראויה לציון הקפלה של סן בריציו הכוללת פרסקו של פרה אנג'ליקו ובנוצו גוצולי המתאר את יום הדין, שצויר בין 1447 ל-1551, והושלם על ידי לוקה סיניורלי, האחראי אף לחלק מציורי הקפלה הסיסטינית ב-1499. על אף שבאורבייטו לא הייתה מעולם קהילה יהודית משגשגת, מציג עמוד מרכזי בקתדרלה שורה של עיטורים בצורת מגן דוד. המדרכה המקיפה את הקתדרלה מקושטת באבנים צבעוניות אשר יוצרות צורות מגני דוד על המדרכה. בנוסף, בצדה החיצוני-הקדמי של הקתדרלה ישנם עיטורים הממחיזים את סיפורי התנ"ך, דוגמת אדם וחוה.6 תגובות:

 1. תודה על השיתוף בתמונות המדהימות

  השבמחק
 2. תודה על השיתוף בתמונות המדהימות

  השבמחק
 3. מדהים בתקווה שלא נפגע ברעידת האדמה.

  השבמחק
 4. איזה כיף לחוות את המקום ע"H התמונות שלך

  השבמחק
 5. נעתקה לה נשימתי מרוב יופי וחן...תמונות נדירות ביופיין המהפנט.

  השבמחק
 6. מהמם ביופיו.ארצה לבקר. תודה על הכתבה .

  השבמחק