עמי סלנט

עמי סלנט

יום שלישי, 24 בינואר 2017

לשאת על הראש - תערוכת צילומים מקוונת


Use your head   - תערוכת צילומים מקוונות

 הביטוי Use your head הוא במחוזותינו השתקפות של הצורך הקוגניטיבי לחשוב , לאמץ את החשיבה , אבל במדינות רבות, חלקן מדינות העולם השלישי , הביטוי Use your head משקף מאמץ פיזי יום-יומי לשאת מטען על הראש , לדאוג להביא מים , לשאת על הראש ערימות של פירות או כביסה או דברי מאכל למכירה . 

מיליוני אנשים ברחבי העולם אכן מאמצים את הראש כדי לשרוד . רבים מהן הן נשים שזו הדרך שלהן לשרוד ולדאוג למשפחה .

במשך כשנה ליקטנו בגלריית הצילומים שלנו " אנשים בעולם"  בפינטרסט כמה מאות צילומים של השתקפות הביטוי Use your head במדינות העולם השלישי . הנה מבחר שלהם לפניכם :

  קמבודיה    
 סנגל 


גבון

התופרת הניידת 


מדגסקר

התופרת הניידת
בורקינה פאסו


מוכרת המזון ( עם תינוק צמוד אליה)

  עוד מוכרת מזון בבורקינה פאסו  מוכרת הבדים בבורקינה פאסוהודו


מדינת Gujarat בהודו 

גוג'ראט היא מדינה  גדולה בהודו. ויש לה גבולות ימיים עם האוקיינוס ההודי. גוג'ראט משתרעת על פני כ-196,204 קמ"ר, וגובלת עם המדינות מהאראשטרה, מדיה פרדש ורג'סטן אשר בהודו, וכן עם פקיסטן. קו החוף שלה נמתח לאורך כ- 1,600 ק"מ. אוכלוסייתה של גוג'ראט היא יותר מ-60 מיליון נפש. במדינה נמצאים כמה מהערים החשובות של תרבות עמק האינדוס, בהן לות'אל ודהולאווירה (Dholavira).
זו מדינה חקלאית ענייה למדי שבה נשים כבר מגיל 12 לומדות לשאת משאות וכדים על הראש עם מיומנות של שמירה על איזון המשקל על הראש בדרכים החקלאיות ובדרכים אל השווקים. 
מקור וקרדיט לצילום מוכר התה , הודו

אתיופיה

Photo by Eric Lafforgue on Flickr


אורומיה היא המדינה הגדולה בשטחה באתיופיה: שטחה של אורומיה הוא כ-353,632 קמ"ר, המהווה כ32% משטחה של אתיופיה. הצפיפות הממוצעת במחוז היא כ-75 אנשים לקמ"ר. משוחחות בדרך לשוק , אתיופיה
Oromo woman  
 אתיופיה, באחד השווקים של אורומיה


חוף השנהב , אפריקה  גמביה , אפריקה

Brikama market, The Gambia

Burundi. Batwa women

בורונדי היא אחת המדינות הקטנות באפריקה. היא גובלת עם רואנדה בצפון, טנזניה במזרח ובדרום והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו במערב כאשר נהר רוזיזי ואגם טנגנייקה מפרידים ביניהם.

בורונדי ממוקמת על בקע אלברטין, שהוא שלוחה מערבית של בקע מזרח-אפריקה. המדינה מתפרשת על שטח של 27,830 קמ"ר, הגובה הממוצע שלה הוא 1,707 מטרים. 

להוביל מים  בששון מהנהר  כל בוקר ,  בורונדי                                    רפובליקת בנין, אפריקה

רפובליקת בנין (בצרפתית: République du Bénin) היא מדינה במערב אפריקה הגובלת בטוגו במערב, בניגריה במזרח ובניז'ר ובורקינה פאסו בצפון.

בעבר נקראה המדינה ממלכת דהומיי על שם הממלכה שהתקיימה באזור עד סוף המאה ה-19, ששלטה בשטחים רחבים יותר משטח בנין של היום. האירופים הביאו את העבדות לאזור וממלכת דהומיי, יחד עם אזורים סמוכים, נקראו על ידי האירופים "חוף העבדים".

בשנת 1960 קיבלה דהומיי את עצמאותה מצרפת ושמרה את השם ממלכת דהומיי. עשור מאוחר יותר, בשנת 1972, התחוללה הפיכה צבאית. בשנת 1975 שונה שמה של המדינה לבנין, על שם ממלכה קדומה ששכנה בחבל ארץ זה.


הרפובליקה המרכז-אפריקאית


 הרפובליקה המרכז-אפריקאית מוגדרת כאחת המדינות הפחות מפותחות בעולם. ההתיישבות בה דלה והיא מנותקת מהים. כלכלת המדינה נשענת בעיקר על חקלאות, ורוב האוכלוסייה מתקיימת מעיבוד אדמה. 55% מהתמ"ג מגיע מחקלאות. הגידולים העיקריים הם: קסאווה, יאם, דוחן, בוטנים, כותנה, קפה, טבק ובננות. ענף חשוב נוסף הוא גידול עץ. ב-2002, 30% מהייצוא התבסס על שילוח עצים.

43% מהאוכלוסייה הם מתחת לגיל 15, רק  4 אחוז מהאוכלוסייה מעל גיל 65. תוחלת החיים של נשים היא 44, וזה של גברים הוא 43 שנים.


רוב האוכלוסייה מתפרסת לאורך נתיבי המים העיקריים. הסוואנה והיערות ריקים ומאוכלסים בדלילות.


מערב ניגריה


כ-60% מתושבי ניגריה עוסקים בחקלאות (כגון בגידול של כותנה, דקל, תירס, קוקוס ועוד; תושבי ניגריה עוסקים גם בגידול בקר וצאן) ועיבוד הקרקע נעשה באמצעים פרימיטיביים, ועל כן התפוקה נמוכה מאוד ומשמשת ברובה לפרנסת החקלאי עצמו ובני משפחתו. הקרקע עצמה מועטה וגם היא מתחלקת לחלקות הולכות וקטנות, בשל הריבוי הטבעי הגדול.
סיירה לאון

סיירה לאון היא מהעניות והנחשלות שבמדינות העולם, והיא מאופיינת בפערי הכנסה אדירים בין שכבות האוכלוסייה. היא אמנם מחזיקה במשאבים רבים, לרבות מינרלים, דגה ומשאבים חקלאיים; אולם התשתית החברתית והכלכלית איננה מפותחת, ואי-סדר חברתי, שמקורו בעשר שנות מלחמת האזרחים, פוגע בעקביות בפיתוח הכלכלי של המדינה. כשני שלישים מכוח העבודה במשק מתפרנסים מחקלאות.


יום כביסה, בדרך לנהר  אינדונזיה 


  באלי , אינדונזיה 


 לשאת את המנחה למקדש המקומי בבאלי ( כל חודש!)

תאילנד 

  מוכרת הפרחים בתאילנד   מוכרת הציפורים בויטנאם 


  בורמה , מיאמר 


הפיליפינים


מוכר הסידקית בניגרמוכרת הסידקית , גאנה


תגובה 1:

  1. תמונות מאלפות
    ניתן לראות כי למרות הקושי רובן של הנשים חייכו למצלמה.
    אני מוריד את כובעי בפניהן.

    השבמחק