עמי סלנט

עמי סלנט

יום שבת, 16 בספטמבר 2017

4 דברים שגילינו השבוע באינטרנט , 16 לספטמבר 2017מכרות המלח מאראס בפרו עדיין פעילים מאז תקופת האינקה

"מכרות המלח של מאראס (Maras ) הפועלים כאן כ - 2,400 שנים ועדיין מספקים אחוז גבוה מתצרוכת המלח של פרו. טפסנו לעבר המכרות בשביל עפר כשעצי פילפל עמוסים אשכולות של גרגרים אדומים מלווים אותנו בדרך. הגענו אל קצה המצוק ומתחתינו, בעמק הצר, התגלה לנו מראה מוזר של אלפי בריכות זעירות, לבנות, צהובות, חומות. מי מעיינות חמימים, רוויי מלח החבוי בתוך ההר, זורמים בתעלות קטנות אל תוך הבריכות הרדודות ולאחר שהמים מתאדים, נאסף המלח מהבריכות אל צריפי האריזה, שם הוא ממויין, נשקל, נארז ונשלח אל ה שווקים. העבודה בבריכות נעשית רק בתקופת היובש ובינתיים הפועלים מטפלים במלח של אשתקד. שוקלים ואורזים ומטעינים על גב החמורים המסתובבים בשטח.

בני האינקה היו חוזרים מכאן אל קוסקו הבירה כשבידיהם פסלי מלח קטנים דמויי חיות כמו קרפדה, נשר או שועל, המעידים על אופי נושאיהם. אנחנו קיבלנו מהפועלים גבישי מלח לבנים, בוהקים, אבל חסרי צורה...

העיירה מאראס הסמוכה אל המכרות, היא עיירה קולוניאלית קטנה מסוף המאה ה- 16, שנבנתה על ידי ספרדים עשירים ששלטו במכרות המלח ושהו כאן עד המאה ה- 19. עיירה משמימה עם כיכר מרכזית, גינה קטנה, בית העירייה, משטרה (ירוקה), כנסיה, בית ספר (צהוב) ורחוב "ירושלים" היוצא מהכיכר. הסימטאות מרוצפות אבנים קטנות ובכניסות לבתים נראים סימנים של העושר שהיה כאן פעם - ספי אבן מעוטרים. היום יושבים בכניסת לבתים רק זקנים חמוצי פנים ובסימטאות עוברים ילדים עם עדרים קטנים - פרות, כבשים, חמורים ופרדות ( מקור וקרדיט, אתי ישיב)

ראו גם : מכרות המלח עוצרי הנשימה של פרו צפו בפרק... - המסע המופלא של אהרוני וגידיהודו : קבר ספדרג'ונג

קבר ספדרג'ונג (באנגלית: Safdarjung's Tomb) הוא אחוזת קבר ומאוזוליאום הממוקם בניו דלהי שבהודו.
הקבר נבנה בשנת 1754 כמקום קברו של ספדרג'ונג, ראש ממשלתו של מוחמד שאח (ששלט באימפריה המוגולית בין השנים 1719–1748). הקבר בנוי בסגנון מוגולי, ונחשב לאחרון המבנים המונומנטלים אשר נבנו בסגנון זה. סביב המאוזלאום נבנה גן בסגנון מוגולי (בהשפעת הגנים הפרסיים) ששטחו 300 מ"ר.
על שמו של המאוזלאום נקראת שדה התעופה ספדרג'ונג הסמוך.
תיאור המבנה
למבנה הקבר כיפה גדולה. מהמבנה המרכזי יוצאות ארבע תעלות מים המובילות לארבעה מבנים - למבנה השער ולארבעה ביתנים. סביב המתחם חומה, ומגדלים מתומנים בארבע קומות המתחם.
מערב נורבגיה ,  הכפר Geiranger בירכתי הפיורד הנורבגי גיירנגר


פיורד גיירנגר (נקרא גם גרונגר או ייראנגרפיורד) הוא פיורד מוגן ע"י אונסקו והוא מכיל מים כחולים עמוקים שמוקפים בפסגות הרים מלאות הוד ושלג, במפלים פראיים ובצמחייה ירוקה ועסיסית.אמנות 


הציירת הפולניה Małgorzata Lazarek (ילידת 1960)  היא אחת הציירות הייחודיות כיום באירופה . הנה מבחר מציוריה :


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה