עמי סלנט

עמי סלנט

יום רביעי, 4 בדצמבר 2019

תערוכת מקוונת חדשה אודות תנועת הבאוהאוס


תערוכה מקוונת חדשה אודות תנועת הבאוהאוס הועלתה בימים האחרונים ע"י גוגל לאינטרנט. התערוכה המקוונת נוצרה בשיתוף פעולה עם Bauhaus Dessau  בגרמניה ועוד מכוני עיצוב בארה"ב. 

כל המאמץ המשותף הזה הוליד תערוכה מקוונת מרשימה הכוללת מעל 10,000  ייצוגים דיגיטליים של תנועת הבאואהוס , החל מבניינים , עיצוב , ריהוט ואופנה.

התערוכה המקוונת נוצרה לציון 100 שנה להקמת תנועת הבאוהאוס בגרמניה ובעולם כולו , לרבות תל אביב ומבני הבאוהאוס שלה המיוצגים היטב גם בתערוכה המקוונת. הריכוז הגבוה ביותר של מבני באוהאוס הוא בהודו בערים מומבאי וכלכותה לשם הגיעו גם ארכיטקטים יהודים שברחו מגרמניה..  

התערוכה המקוונת החדשה נוספה למערך התערוכות המקוונות של גוגל הידוע Google Arts & Culture.

via:באוהאוס הוא שמו של בית ספר לעיצוב ואדריכלות שנוסד על ידי ולטר גרופיוס, ופעל בגרמניה בתקופה שבין שתי מלחמות העולם, בין השנים 1919–1933. הבאוהאוס נדד בין שלוש ערים: ויימאר, דסאו וברלין. בבית ספר זה התחנכו ולימדו אדריכלים מפורסמים רבים, אשר פיתחו את הסגנון הבינלאומי, שהוא אחת האסכולות החשובות ביותר באדריכלות המודרנית.

בסך הכול פעל המכון של גרופיוס 14 שנה, עד שנסגר עם עליית הנאצים לשלטון. בתקופה קצרה זו הוא העמיד מספר אדריכלים חשובים שהשפיעו השפעה רבה על הסגנונות העיצוביים המרכזיים של שנות ה-30 וה-40. עם המורים שלימדו בבית הספר נמנים האמנים וסילי קנדינסקי, פול קלה, לסלו מוהולי-נג'י, מרסל ברויאר (אנ') יוזף אלברס וגונטה שטלצל.

באפריל 1933 פרצו לבניין בית הספר פלוגות אס אס בהאשמה שהודפסו בו מנשרים קומוניסטיים. מיס ון דר רוהה נקרא למשרדי הגסטפו ונתבע לפטר מורים יהודים ולמנות תחתם מורים נאצים. ון דר רוהה הודיע על סגירת בית הספר ועד מהרה נמלטו ון דר רוהה, גרופיוס, מוהולי-נג'י, ברויאר ואלברס לארצות הברית וייסדו שם את האסכולה הבינלאומית של הבאוהאוס, כאשר הם "מורישים" את הרעיונות העיצוביים המרכזיים שלהם לסגנונות עיצוביים מאוחרים יותר, כמו ה"אר-דקו".

בשנת 1996 הכריז אונסק"ו על הבאוהאוס ואתריו בדסאו וויימאר כאתר מורשת עולמית.

הייחוד של הבאוהאוס נובע מהמטרה השאפתנית אליה חתרו המעצבים שעמדו מאחוריו: יצירת סגנון אוניברסאלי ופונקציונאלי, שישלב טכניקות מתחומי אמנות ועיצוב, יפרוץ גבולות מחשבתיים וגיאוגרפיים, ויאחד אנשים. 
יתכן שראיית עולם כזו תתפס בימינו כאידיאליסטית-נאיבית, אבל אין ספק שהסגנון שהתפתח בבית הספר באוהאוס הוא מהחשובים בהתפתחות העיצוב המודרני בכלל והעיצוב הגרפי בפרט הבאוהאוס ממשיך להשפיע עד היום , הנה לדוגמא , רהיטים בהשפעת הבאוהאוס...
השפעות השפה הויזואלית של התנועה ניכרות עד היום בארכיטקטורה , עיצוב פנים , אמנות וגם באופנה : 
הנה מבחר דוגמאות  מתחומי הארכיטקטורה , עיצוב הפנים  והאופנה: 
  מבנה באאהוס , חיפה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה